DUYURULAR...

DUYURULAR

KURBAN BAYRAMI MESAJI

İSTESOB'TA YAPILAN BAYİLERLE OLAN TOPLANTI (04.05.2024)

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

YENİ YIL MESAJI 2024

MİLLİ PİYANGO YILBAŞI ÖZEL ÇEKİLİŞİ HABERİ

CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

AHİLİK HAFTASI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

KURBAN BAYRAMI MESAJI

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

23 NİSAN MEAJI

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

KADİR GECESİ MESAJI.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

MİLLİ PİYANGO İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ SN. ÜZEYİR ÇAKIR İLE GÖRÜŞME

MALİYE BAKANLIĞI TOPLANTI (30.01.2023)

RAGAİP KANDİLİ MESAJI

İMEP (İSTİHDAM İÇİN MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI)

BAŞKAN AHMET YAZICI'NIN YENİ YIL MESAJI

2022 YILBAŞI ÖZEL ÇEKİLİŞİ İÇİN BAYİMİZ MUSTAFA KAYA İLE YAPILAN SÖYLEŞİ.

2022 YILBAŞI ÖZEL ÇEKİLİŞİ İÇİN BAŞKAN AHMET YAZICI İLE YAPILAN SÖYLEŞİ (30.11.2022)

SİSAL GRUP SAYISAL OYUN BAYİLERİ İLE SÖZLEŞME İMZALIYOR

T.C.TİCARET BAKANLIĞI YAZILARI HK.

SİSAL DUYURU (16.04.2020)

ODA AİDATLARI HAKKINDA (15.04.2020)

SİSAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI SN. SİNAN OKTAY İLE YAPILAN TOPLANTI (18.09.2020)

VARLIK FONU TOPLANTI (14.10.2020)

İHTARNAME ( SİSAL ŞANS VE PRİM GIDA ŞİRKETİNE)

M.P.İ GENEL MÜDÜRÜ SN.BEKİR YUNUS UÇAR'IN AÇIKLAMALARI

12.03.2021 Cuma günü İ.B.B Halkla İlişkiler Müdürlüğü Kurumsal İletişim Şefliğinden yetkili arkadaşlar odamızı ziyaret ettiler.

SİSAL GRUP SAYISAL OYUN BAYİLERİ İLE SÖZLEŞME İMZALIYOR

Milli Piyango İdaresinin işletme hakkı 10 yıllığına Sisal-Şans Girişim grubuna verilmişti. Bu kapsamda Sisal Grup Sayısal bayiler ile sözleşme imzalamaya başladı. 
Yüksek cirolu bayileri arayarak, sözleşme imzalamak için iş yerlerine gelen sisal grubu çalışanları, yeni çalışma hakkında bayileri bilgilendirmeye çalışıyorlar.
Ancak daha önce defalarca talep etmemiza rağmen sözleşmelerin bir örneği tarafımıza verilmemiştir. Bu kapsamda sözleşme imzalattıkları bayilerede sözleşmenin bir nüshasını bırakmamaktadırlar.
Sözleşme yapılmak için gidilen Üyelerimizden öğrendiğimiz kadarıyla sözleşme maddelerinden üyelerimizin aleyhine olan maddeleri ile ilgili olarak varlık fonu na itirazlarımızı yazılı olarak gönderdik.

Sayfa 1

İSTANBUL MİLLİ PİYANGO

BAYİLERİ ESNAF ODASI BAŞKANLIĞI

Konu: Sayısal Bayilik Sözleşmeleri Hk.                                                                                        Tarih:  10.02.2020

Sayı: 2020/

Sn. Zafer SÖNMEZ

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü

 

Sn. Genel Müdürüm, aylardır Varlık Fonu Yetkilileri olarak sizler ve Sisal yetkilileri ile yaptığımız toplantılarda üyelerimizin kazanılmış olan haklarına dokunulmaması konusunda ricacı olduk. Ancak geldiğimiz noktada görülmektedir ki üyelerimize sunulan şartların kabul edilmesi mümkün değildir.

Sisal Grup İstanbul içinde yüksek ciro yapan sayısal bayileri aramakta ve sözleşme yenileneceğini belirterek iş yerlerine gitmektedir. Sözleşme yenilenmesi talep edilen tüm üyelerimiz bizi aramakta ve ne yapması gerektiği ile ilgili bize danışmaktadırlar.

Sisal Grubun Milli piyango İdaresinin işletme hakkını 10 yıllığına % 9,50 gibi bir komisyon oranı ile çalıştıracağını göz önünde tutularak, (Aynı grup iddaa yı % 0,2 komisyon ile çalıştırmaktadır.) Bayi’ ye sunduğu şartlar:

  1. 3.050 $ terminal teminatı, bu meblağın hemen talep edilmediği yıl sonuna kadar yatırılması gerektiği söylenmektedir. Bizim talebimiz bu tutarın en az 2 yıl vade yapılarak yatırılması sağlanmalıdır.
  2. Hali hazırdaki teminatlarımızın,( Dolar veya Gram Altın) Türk Lirasına çevrilerek hasılat teminatı olarak bloke edilmek istenmektedir. Yüksek cirolu bayilerden bu meblağa ek olarak Türk Lirası ek teminatlar istenmektedir. Bizim talebimiz hasılat teminatlarının mutlaka dolar veya gram altın olarak bloke edilmesidir. Çünkü Türk Lirası olarak tutulan teminatlar birkaç yıl sonra yeterli gelmeyecek ve tekrar bayilerden teminat istenmek durumunda kalınacaktır. Zaten düşük kar oranları ile çalışan bayilerin bu teminatları karşılaması mümkün değildir.
  3. Sayısal bayilerin komisyon oranları % 6,1 den % 4 e düşürüleceği belirtilmektedir. Bu durum bayiler arasında karamsarlığa sebebiyet vermektedir. Her ne kadar reklam kampanyalarının yapılacağı, canlı yayınları başlayacağı, ikramiye oranlarının yükseltileceği ve oyuna katılımın aratacağını belirtsek de bayi bunları yaşamadan kazancından kesinti yapılmasını kabul edememektedir.
  4. Bayiler ile yapılacak yeni sözleşmeler ile ilgili olarak Sisal Grup evrak talebinde bulunmaktadır. Ancak bu evraklar geçtiğimiz yıl milli piyango idaresi tarafından tüm sayısal bayilerden istenilerek bayilik sözleşmeleri yenilenmiştir. Talep edilen bu evrakların milli piyango idaresi tarafından Sisal gruba iletilmesi sağlanmalıdır.

 

 

 

 

İstiklal Cad. Sahne Sok. No:5 Kat:2 Daire:4 Beyoğlu-İSTANBUL Tel:(212) 249.80.72 Faks:( 212) 293.29.58

 

 

 

İSTANBUL MİLLİ PİYANGO Sayfa 2

BAYİLERİ ESNAF ODASI BAŞKANLIĞI

Konu:    Sayısal Bayilik Sözleşmeleri Hk

 

Sn. Genel Müdürüm, yukarıda dikkatinize sunduğumuz maddeler üyelerimizden gelen şikayetler üzerine derlenmiştir. Yaptığımız görüşmelerde, Sisal grubun hayata geçirmeyi düşündüğü ve üyelerimiz ile ilgili konularda önceden bilgimiz olması durumunda ortak bir karara varabileceğimizi sizlere iletmiştik.

Biz oda yöneticileri olarak sorumluluğumuz gereği üyelerimizi önceden bilgilendirmemiz gerekmektedir. Böylelikle hem Sisal grubu hem de bizim açımızdan kolaylıklar sağlanacaktır. Üye iş yerine bayilik sözleşmesi yapmaya giden sisal çalışanları sırf bu sebepten bir saatten fazla bayi’ye açıklama yapmak durumunda kalmaktadır. Bundan öncede ilettiğimiz taleplerimize de sisal grup tarafından açıklayıcı hiçbir cevap alamadık.

Üyelerimiz ile yapılacak olan sayısal bayilik sözleşmenin bir nüshası, defalarca talep etmemize rağmen tarafımıza verilmemiştir.

Bunun yanında Seyyar milli piyango bayisi üyelerimize sunulacak şartnameye, açıkçası sayısal bayilere sunulan şartlar göz önüne alındığında pek olumlu bakamamaktayız. Aldığımız duyumlar % 5 gibi bir komisyon oranının uygulanacağıdır.

Kendi öz sermayeleri ile 1930 lardan bugüne kadar devleti ve milleti için  klasik milli piyangonun sokaklarda temsilciliğini yapan bayiler ne yazık ki bu günlerde yeni getirilecek sistemin gazabına uğramak üzeredir. Oysa ki Anayasamızda  küçük esnafın korunması ve kollanması ile ilgili 173. Madde bulunmaktadır.

Görüşmelerimizde seyyar bayilerin haklarına özellikle özen gösterileceğini bizzat siz bize söz vermiştiniz.

Sn. Genel Müdürüm uygulamayı düşündükleri prim oranları ile hiçbir bayi’ nin çalışması mümkün görülmemektedir. Bu durumda biletleri Carrefour ve Migros gibi büyük marketler satmak durumunda kalacaktır. Buda Klasik Milli Piyangonun bitmesi anlamına gelmektedir.

Sizlerden ricamız bu durumun ivedilikle bizimde katılım sağlayacağımız bir toplantıda görüşülmesidir. Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla

Candemir BİBER                     Ahmet YAZICI

Genel Sekreter                                  Başkan

 

 

 

İstiklal Cad. Sahne Sok. No:5 Kat:2 Daire:4 Beyoğlu-İSTANBUL Tel:(212) 249.80.72 Faks:( 212) 293.29.58